„Zawód nie zawodzi” - znamy laureatów konkursu

W Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej odbył się finał trwającego od marca projektu "Zawód nie zawodzi" - wsparcie wyboru ścieżki kariery zawodowej przez uczniów szkół podstawowych promującego zawody techniczno-informatyczne. W piątkowe przedpołudnie w konkursowe szranki stanęło 40 finalistów reprezentujących  10 szkół regionu.

Projekt „Zawód nie zawodzi” był inicjatywą ZSTI adresowaną do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, którzy muszą się zmierzyć z często niełatwym wyborem własnej kariery. Ze względu na pandemię, zmieniono trwającą od wielu lat formułę tego ogólnopolskiego konkursu, w którym ZSTI był od początku jednym ze współorganizatorów i liderów regionalnych. 

Wszystkie działania projektowe odbywały wirtualnie, z wykorzystaniem specjalnej platformy e-learningowej. Dla uczniów przygotowano cykl 15 warsztatów – po trzy w każdej z pięciu pracowni ZSTI: budowlanej, spawalniczo-mechanicznej, informatycznej, reklamowej i elektrycznej. Ponadto pojawiały się ciekawostki dotyczącej poszczególnych branż, wywiady z pracodawcami oraz absolwentami, a także ciesząca się dużym zainteresowaniem giełda pracodawców.

Projekt zakładał nie tylko edukację, ale też i zabawę. Po każdych zajęciach odbywały się mini quizy, które pozwoliły wyłonić laureatów konkursów z poszczególnych obszarów.  11 czerwca w ZSTI odbył się  wielki finał, w którym udział wzięło 40 uczniów z dziesięciu szkół regionu. Zwycięzców i najbardziej aktywne szkoły otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.

W obszarze budowlanym I miejsce zajęła Ewelina Liberda ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej, II Bartosz Ceremon ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej, III Tomasz Wilkowski z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce. W obszarze elektroenergetycznym zwyciężył Jakub Rzepiela ze Skomielnej Białej, II miejsce zajął Jakub Gawronek z Łostówki, a III Szymon Habieda ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej. W obszarze informatycznym bezkonkurencyjny okazał się Paweł Bolechowski z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rabce-Zdroju, II miejsce przypadło Piotrowi Dudzikowi z Łostówki, a III Stanisławowi Wiatrowi z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr w Kasinie Wielkiej. Arkana reklamy najlepiej zna Aleksandra Wilk z Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej, tuż za nią uplasowała się Kinga Drąg z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 2 w Kasinie Wielkiej , a ostatnie miejsce na podium w tej kategorii zajęła Patrycja Ligas reprezentująca Łostówkę. W branży spawalniczej zwyciężyła Karolina Gacek z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rabce-Zdroju, II miejsce zajął Krzysztof Folwarski ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej, a III – Antonina Chrustek także z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rabce-Zdroju.

Projekt został realizowany pod patronatem sądeckiego stowarzyszenia Humaneo, z którym szkoła współpracuje od wielu lat, m.in. przy organizacji ogólnopolskiego konkursu Zawód nie zawodzi adresowanego najpierw do uczniów gimnazjów, a potem absolwentów szkół podstawowych, lidera,  zajmującego się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich ECCC i VCC.